اطلاعات جامع در مورد تون ماهی(تن ماهی)

اطلاعات جامع در مورد تون ماهی(تن ماهی)

ماهی تن که در ایران به اشتباه به تن ماهی شهرت یافته است، نام یک نوع ماهی نیست، بلکه نام گروهی وسیع از ماهی‌هاست؛ که عمدتاً شامل دو گروه بزرگ گیدر (یلو فین) و ماهی­ های خانواده هوور (خطی یا اسکیب جک و دم دراز) می­ شود.

کنسرو ماهی تن فامیلا

برخلاف انواع دیگر ماهی که گوشت سفید دارند، ماهی تن؛ به دلیل خون­گرم بودن گوشت صورتی یا قرمز تیره دارد؛ که علت قرمزی گوشت آنها، که خود به دلیل میزان زیاد میوگلوبین است(پروتئین دارای آهن قرمز در عضله)، در بافت‌های ماهیچه می‌باشد. در نتیجه می­توان گفت ماهی تن منبع بسیار خوبی از پروتئین، مواد معدنی نظیر سلنیوم، منیزیوم و پتاسیم و همچنین ویتامین هایA،B1،B3 و B6و منبع غنی از آهن می­باشد. ماهی تن پروتئین زیاد و چربی اندکی دارد. به صورتی که میزان پروتئین موجود در ۱۰۰ گرم گوشت ماهی تن بین ۲۲.۶ الی ۲۶.۲ گرم است، در حالی که میزان چربی موجود در هر۱۰۰ گرم گوشت ماهی تن بین ۰.۲ الی ۲.۷ گرم می­باشد، که بدین دلیل یک خوراک مناسب و ایده آل از جهت عضله سازی و حجیم شدن بافت بدن برای ورزشکاران به حساب می­آید.

همچنین حاوی مقدار زیادی امگا-۳ (۲۸ برابر بیش‌تر از ماهی‌های آب شیرین) است که به کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی، تسکین آرتروز، و کاهش خطرات بیماری آسم کمک می­کند، و هم‌چنین برای رشد و پرورش کودکان نیز بسیار با اهمیت است. امگا-۳ هم‌چنین قادر است سطوح کلسترول خون را تنظیم و کم کند، و تناسب میان کلسترول خوب و بد را نیز بهبود ببخشد.سلنیوم به همراه امگا-۳ موجود در تن ماهی، سوخت مهمی برای تولید آنتی‌اکسیدان‌های گلوتاتیون پراکسیداز به شمار می‌رود.

خوردن ماهی های حاوی امگا 3 برای کاهش بیماری های قلبی- عروقی بسیار مفید هستند، زیرا این ماده مغذی میزان چربی های بد خون (LDL- کلسترول و تری گلیسریدها) را کاهش و میزان کلسترول خوب یا HDL را افزایش میدهد؛ همچنین تجمع پلاکت را پایین آورده و از لخته شدن خون جلوگیری می کند؛ با کاهش سلول های اندوتلیال و تولید مشتقات پلاکت عامل رشد، از ضخیم شدن رگ ها جلوگیری می کند؛ فعالیت مشتقات شیمیایی سلول های دیواره رگ ها که باعث آرامش و باز شدن رگها می شود را افزایش می دهد؛ تولید پیام آورنده های شیمیایی به نام سیتوکسین ها را نیز کم می کند(موادی که در واکنش التهاب مربوط به سختی رگ ها نقش دارند).

 

ماهی تن از جهت دیگری نیز برای بیماران قلبی مفید است، زیرا با دارا بودن ویتامین B6، سطح هموسیستئین خون را پایین آورده و از آسیب دیواره رگ ها پیشگیری می کند. تا جایی که انجمن قلب آمریکا برای بیماران مبتلا به تری گلیسرید بالا و فشار خون بالا، مصرف دو بار در هفته، ماهی های حاوی امگا 3 را توصیه می کند.

مصرف ماهی تن برای مبتلایان به دیابت نوع دوم هم سودمند است، البته بهتر است که از انواع تازه یا کنسرو شده در آب (به جای روغن) استفاده کنند. به دلیل افزایش عملکرد مغز، مصرف ماهی تن برای دانش آموزان به خصوص در ایام امتحانات هم بسیار توصیه می شود.

واما به دلیل موقعیت جغرافیایی کارخانجات اویلا و فامیلا واقع در منطقه چابهار و نزدیکی به دریاهای آب آزاد، از ماهی تازه و با کیفیت برای تهیه کنسرو ماهی تن استفاده می شود. و به دلیل تازه بودن ماهی، استفاده از گوشت فیله ای باکیفیت و روغن سویا مرغوب در کنسروهای تن اویلا و فامیلا، از طعم بسیار لذیذ و خوشمزه­ای برخوردار هستند.

همچنین کنسروهای ماهی تن اویلا و فامیلا در مدرن ترین کارخانجات کنسرو ماهی تن در ایران تولید شده و با بهره مندی از کادر مجرب، تمامی آنالیزهای تولیدی به صورت روزانه مورد بررسی قرار گرفته و فاقد هر گونه افزودنی و مواد نگهدارنده می­باشد. به دلیل اهمیت بالای سلامت مشتریان برای شرکت گلبرگ غذایی کورش، به منظور تولید کنسروهای ماهی تن اویلا و فامیلا از بهترین و مرغوبترین قوطی ها با لاک مناسب جهت پوشش داخلی در تماس با محصول استفاده می­شود، که این امر موجب جلوگیری از واکنش های نامطلوب محتویات قوطی با جداره فلز می گردد.